0224 441 17 17

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı ve Ağız Bakımının Önemi

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı ve Ağız Bakımının Önemi!

• Çocukların küçük yaşta kazandığı diş fırçalama alışkanlığı yetişkinlik döneminde de devam edeceği için ebeveynlerin bu konuya özen göstermesi gerekir. Çocuklara günde en az 4 kez oyunlaştırılıp diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

• Çocuklarda diş fırçalama konusu önemli bir husus olduğundan dolayı diş fırçası seçimine oldukça dikkat edilmeli hatta bu konuda bir uzmana başvurulmalıdır.

• Çocuğunuz 3 yaşından küçükse diş fırçalarken macun kullanılmamalıdır çünkü çocuğun macunu yutma riski vardır. 3 yaşından büyük çocukların ise fırçasının üzerine nohut büyüklüğünde macun sıkılmalıdır. Kullanılan macun içerisinde florür bulunmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

• Kola, greyfurt, portakal v.s. içildikten veya yenildikten hemen sonra dişler fırçalanmamalıdır. En az 1 saat kadar beklemekte yarar vardır. Aksi durumda dişlerin aşınmasını hızlandırır.

• Anne sütü veya hazır mama ile beslenen çocuklarda florür desteğine gerek yoktur. Islatılmış temiz bir mendil parmağa dolanarak dişler temizlenmelidir.

Diğer İçeriklere Göz Atın

Vitamin D Nedir?

Daha Fazla

Emzik kullanalım mı?

Daha Fazla

Obezite

Daha Fazla

Pandemi Sürecinde Çocuklarımız İçin Ne Zaman Psikolojik Yardıma Başvurmalıyız?

Daha Fazla

Zona Hastalığı Nedir ?

Daha Fazla

Prematüre Bebeklerin Aşıları Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Daha Fazla

Sinüzit ve Belirtileri

Daha Fazla

Diş Beyazlatma İşlemi

Daha Fazla

Diş Travmalarında Ne Yapılmalı ?

Daha Fazla

Diş Taşı Temizliği ve Önemi

Daha Fazla
Canlı Destek