0224 441 17 17

Zona Hastalığı Nedir ?

ZONA HASTALIĞI NEDİR?

Suçiçeğine neden olan “varicella zoster” virüsünün sinir sistemine yerleşmesi sonucu zona hastalığı görülebilir. Daha öncesinde suçiçeği geçirmiş bireylerde görülebilen zona hastalığının genellikle 50 yaş üstü kişilerde ortaya çıktığı söylenebilir. Aynı zamanda, suçiçeği geçirmiş çocuk ve ergenlerde varicella zoster virüsü çeşitli sebeplere bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ilerleyen dönemlerde tekrar kendini göstererek zona hastalığına sebebiyet verebilir.

İLTİHAPLI ZONANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir iltihap hastalığı olan zona şiddeti ve süresi bakımından herkeste farklı görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın en sık görülen belirtileri arasında deride döküntü, ağrı, yanma ve kaşınma görülür. Bağışıklık sistemi fazlasıyla zayıf kişilerde şikayetler, uyku uyutmayacak ve ilaç ile hafiflemeyecek kadar ağır ilerleyebilir.

Tabi zona hastalığının belirtilerinin ortaya çıkmasında bazen değişiklikler görülebilir. Deride oluşacak döküntü öncesi şiddetli ağrıda yaşanabilir. Bu durum, ağrının olduğu bölgeye göre sıklıkla kalp krizi, böbrek taşı veya apandisit ile karıştırılabilmektedir. Böyle durumlarda deri döküntüleri genellikle ağrı başladıktan birkaç gün sonra ortaya çıkmaktadır.

Zona hastalığı seyrekte olsa yüz ve baş bölgesinde de görülebilir. Özellikle dil ve ağız içindeki zona döküntüleri son derece acı vericidir. Gözde olması görme sorunlarına; kulakta olması ise kulak çınlaması ve duyma problemlerine yol açacağı için yakın takip gerektir

ZONA BULAŞICI MIDIR?

Zona hastalığı denilince akla ilk gelen sorulardan biride, zonanın bulaşıcı bir hastalık olup olmadığı? Şunu hemen söylemeliyiz ki zona bulaşıcı bir hastalık değildir. Fakat bazı durumlarda zona hastası olan kişinin vücudunda ki yaralara dokunulması, karşı tarafta suçiçeği oluşumuna neden olabilir. 

PEKİ ZONA HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Zona tedavisinin en önemli kısmını ağızdan alınan antiviraller oluşturur. Tedavi süresince B vitamini ve vücut direncini artırıcı takviye almak çok önemlidir. Özellikle B vitamini zona sonrası oluşabilecek ağrıların önlenmesinde çok yardımcıdır ve ağrının tedavi sırasında mutlaka kontrol altına alınması gerekir.

Hastalık genç hastalarda 2-3 haftada, yaşlı kişilerde ise 6-8 haftada iyileşir. Zona hastalarının büyük çoğunluğu hastalığın herhangi uzun süren etkilerini yaşamazken, yaklaşık yüzde 3’ünde zonaya bağlı nöropati denilen uzun dönemde gerileyen bazı etkiler ortaya çıkabilmektedir.

ZONADAN KORUNMANIN YOLLARI NELER?

Oldukça rahatsız edici bir cilt hastalığı olan zonadan korunmanın yolları var mı? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Birçok hastalıktan olduğu gibi zona hastalığından da korunmanın yolları vardır. Bunlar şöyledir;

Orta yaş üstü bireylerde daha sık görülen cilt sorunlarından biri olan zonadan korunmak için, stres gibi psikolojik etkilere maruz kalmamak önemlidir. Bu yüzden stresle başa çıkmanın yolları öğrenilmelidir. 

Aynı zamanda kola ve hazır meyve suyu benzeri asitli içecekler fazla tüketilmemeli, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi de önemlidir. Doğrudan olmasa da farklı cilt problemlerinin de etkisi olabileceği için, cilt temizliğine özen gösterilmelidir.

 

 

Diğer İçeriklere Göz Atın

Nefes Darlığı Neden Olur?

Daha Fazla

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Daha Fazla

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Daha Fazla

Covid-19 Omicron Varyantı Nedir?

Daha Fazla

Cilt Bakımı Nedir?

Daha Fazla

Lazer Epilasyon Nedir?

Daha Fazla

Domuz Gribi (H1N1)

Daha Fazla

Horlama ve Uyku Apnesinde Burunun Önemi!

Daha Fazla

Burun Estetiği; Kapalı ve Açık Teknik Birlikte Olur Mu?

Daha Fazla
Canlı Destek