0224 441 17 17

Pandemi Sürecinde Çocuklarımız İçin Ne Zaman Psikolojik Yardıma Başvurmalıyız?

  • Alınan tüm önlemlere rağmen çocuklar bu zor dönemden psikolojik zarar görebilirler.  Çocukların etkilenmelerinin göstergesi huy değiştirmeleri ve davranışlarının değişikliğe uğramasıdır. Eskiye göre olumsuz sayılabilecek davranışların çoğalması, gece yalnız yatamama, alt ıslatma (çiş/kaka kaçırma), az konuşma, sinirli olma, hassaslaşma, kazanılmış becerilerde destek bekleme, uyku düzensizliği, iştahsızlık, sürekli yemek yeme isteği, vurma, takıntılı davranışlar ve ölüm düşünceleri değişen davranışlara örnek gösterilebilir.

 

  • Normal zamanlarda bu davranışlara verilen tepkiler ile bu süreçte verilen tepkiler tabi ki aynı olmamalıdır. Bu dönemde daha anlayışlı daha çözüm odaklı yaklaşılarak sorunların çözümleri aranmalıdır. Sabırsızlıkla verilen bir bağırma tepkisi ile davranıştaki sorun çözülmeyecektir. Anlayışlı yaklaşmak çocuğun her istediğinin yapılması anlamına gelmez. Bu dönemde çocuğunuzun yaşadığı sıkıntıları konuşabilmek anladığımızı ona aktarabilmek doğru yöntemlerden biridir. Doğru tutumlara rağmen davranışlar tekrarlanıyor ve baş edilemez oluyorsa vakit kaybetmeden psikolojik destek için psikolog yardımına başvurulmalı, danışmanlık alınmalı.

 

  • Evde kalınan eğitim dönemi içerisinde annelerden en sık duyulan ifade “çok yüz göz olduk beni hiç dinlemiyor” gibi cümlelerdi. O dönemin de getirisi olarak çocukların sürekli göz önünde olması nedeniyle çok sık eleştirilmeleri olumsuz dile maruz kalmaları da olumsuz davranışların artışına dair rol oynamaktadır. Bu nedenle olumlu dil kullanılmalı ufak da olsa yapılan olumlu davranışlar çabucak olumlu şekilde söylenmeli ve pekiştirilmeli.

 

  • Bu sürece adapte olmak yetişkin bireyleri bile zorluyorken çocuklara dair uyum beklentilerimizi de gözden geçirmeli dikkat süreleri kurallara uyma davranışları ve diğer konular da  onları zorlayıp zorlamadığımızı analiz etmeliyiz. Beklentilerimizi belirlerken mutlaka gerçekçi davranmalıyız.

Diğer İçeriklere Göz Atın

Oyunun İyileştirici Günü

Daha Fazla

Neden Diyet Yapamıyorum ?

Daha Fazla

Yetişkin Danışmanlığı

Daha Fazla

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Daha Fazla

Vitamin D Nedir?

Daha Fazla

Emzik kullanalım mı?

Daha Fazla

Obezite

Daha Fazla

Zona Hastalığı Nedir ?

Daha Fazla

Prematüre Bebeklerin Aşıları Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Daha Fazla

Sinüzit ve Belirtileri

Daha Fazla
Canlı Destek